Chytré telefony

Před 6 lety jsem snila o krásné, dokonalém chytrém telefonu Samsung Galaxy. Od té doby už jich přišla na svět celá řada nejen od Samsungu, ale na „chytrost“ vsadila většina výrobců telefonů. Co jsou smartphones? Kde se vzali? Připadá nám, jako by spadly z nebe. Ale nespadly. Za chytrými telefony jsou chytří lidé!

Definice

Ne každý mobilní telefon je „chytrý telefon“. Definice je jednoduchá. Smartphone je takový telefon, který je vybaven velmi pokročilým, uživatelsky velmi multifunkčním, mobilním operačním systémem. Kombinuje vlastnosti operačních systémů osobního počítače s vychytávkami, které jsou vlastní mobilním systémům.

Typicky mobilní funkce smartfounů

  • Jde například o funkci GPS, protože ne každý, kdo je ztracený, se umí bez GPS najít, ale zpravidla má u sebe svůj telefon!
  • PDA – za zkratkou se skrývá Personal Digital Asistant. Je to zkrátka takový váš osobní informační manažer, který Vám umožňuje dotykový displej a zpravidla také virtuální klávesnici, popřípadě USB port pro externí klávesnici. Některé skutečně nabušené dotykové obrazovky umožňují multidotykové funkce. Tj. jedním či dvěma prsty toho můžete udělat skutečně mnoho 😉
  • Digitální kamera – nu samozřejmě! V současnosti též s možností fotit selfíčka (šílenství!).
  • Přístup na internet – jak jinak, že! Dnes už telefon bez internetu je na nic! Člověk si může jen zavolat, či poslat zprávu … Nuda! Od roku 2012 se také šíří 4G … 3G je dnes už pár let za opicemi.

Krátká historie

Telefony a computerové technologie se snažil snoubit do jednoho už Nikola Tesla! To bylo na počátku 20. století. Ale až hluboce v druhé polovině se s tím šlo na patentní úřad (1971). Držitelem patentu (a dalších 49 patentů vztahujících se k mobilním technologiím) se stal Theodore Paraskevakos  (ještě, že se smartphony nepojmenovali po něm!) První telefon, který bychom dnes mohli nazvat smartphone se jmenoval The Simon a kromě volání umožňoval poslat mail, fax, měl adresář a další pár „chytrých“ funkcí … Když šel Simon poprvé na prodej a rozzářil několika šťastlivcům Vánoce v roce 1993, už jsem byla dávno na světě!

The Simon

Mobily zkrátka rostou spolu s naší generací. Tak trochu prorůstáme … co myslíte?

(Visited 116 times, 1 visits today)